Pesë fuqitë botërore do të diskutojnë me Iranin

16:39 | 23 Korrik 2019

Pesë fuqitë botërore do të diskutojnë për Iranin në fund të muajit, si pjesë e përpjekjeve për të shpëtuar marrëveshjen bërthamore të vitit 2015, e cila synonte të frenojë planet e Teheranit drejt pasurimit të uraniumit, që shërben për krijimin e armës bërthamore.

Në këmbim të kësaj, Irani lirohej nga sanksionet ekonomike.

Por, Teherani ka thënë se ka rritur nivelet e uraniumit duke shkelur kështu marrëveshjen.

Këtë veprim, regjimi iranian tha se e ka ndërmarrë si kundërpërgjigje ndaj Shteteve të Bashkuara, të cilat kanë dalë nga marrëveshja me Iranin, pasi kanë vlerësuar se ajo i mundëson pajisjen me armë bërthamore.

Tensionet midis Iranit dhe vendeve perëndimore janë në nivelet më të larta.

Britania e Madhe, Franca, Gjermania, Rusia dhe Kina, do të takojnë përfaqësuesit e Iranit, në Vjenë më 28 korrik, për të diskutuar për marrëveshjen e vitit 2015.

Përpjekjet për të shpëtuar marrëveshjen, janë ndërlikuar në javët e fundit, pas tensioneve ndërmjet Londrës dhe Teheranit, të cilat u shkaktuan nga kapja e një cisterne iraniane jashtë Gjibraltarit dhe konfiskimi i mëvonshëm nga ana e Iranit të një cisterne të naftës me flamur britanik në ngushticën e Hormuzit.

Shtetet e Bashkuara disa herë kanë thënë se kurrë nuk do të lejojnë që Irani të posedojë armë bërthamore./rel

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara