Përmbytje në Qipron Veriore si pasojë e shirave të rrëmbyeshëm

13:03 | 6 Dhjetor 2018

 Policia në Republikën Turke të Qipros Veriore (TRNC) thotë se trupat e tre njerëzve janë gjetur nga shtretërit e lumenjve në dy vende të ndryshme, pasi përmbytjet e shpejta besohet se i kanë larguar ata.

Agjensia turke e lajmeve qipriote TAK citoi policinë të thoshte të enjten se autoritetet po kërkojnë një makinë pranë vendit ku një trup u gjet në jug të qytetit Girne. Ata kanë frikë se tre persona mund të kenë qenë udhëtarët.-përcjell arbresh.info

Qyteti bregdetar Girne, një destinacion popullor turistik, ishte ndër zonat më të goditura.

Shirat e rrëmbyeshme gjatë katër ditëve të fundit kanë goditur vendin e vogël, ishullin lindor të ishullit, duke shkaktuar përmbytje dhe disa ndërprerje të energjisë.

Shumë shtëpi, biznese dhe hotele u përmbytën pasi disa njerëz u raportuan të zhdukur.

Operacionet e kërkimit dhe të shpëtimit vazhdojnë në të gjithë vendin, sipas autoriteteve.

Ministria e Arsimit ka mbyllur të gjitha shkollat për të enjten pasi moti parashikohet të jetë me shira të rrëmbyeshëm./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara