Përballja me Covid-19 në Brazil, përmes fotografive

10:55 | 4 Qershor 2020

Brazili është një nga vendet e pakta në botë ku rastet e Covid-19 dhe nivelet e vdekjeve janë akoma në rritje.

Ky është vendi më i goditur nga Amerika Latine, me raste çdo ditë në rritje, shkruan CNN transmeton portali arbresh.info

Sistemi i kujdesit shëndetësor në qytetin më të madh të Brazilit, Sao Paulo, është në prag të kolapsit. Kryetari i saj paralajmëroi se sistemi shëndetësor mund të eskaloi nëse banorët nuk ndjekin udhëzimet për distancimin shoqëror.

Presidenti Jair Bolsonaro vazhdon të hedh poshtë kërcënimin e virusit, duke thënë se karantinat dhe mbylljet mund të ndikojnë më keq në ekonominë e Brazilit.

Këto foto e dëshmojnë më së miri gjendjen në Brazil:

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara