Për shkak të ndryshimeve klimatike, oqeanet po mbesin pa oksigjen

14:42 | 7 Dhjetor 2019

Ndryshimi i klimës dhe ndotja e lëndëve ushqyese po largojnë oksigjenin nga oqeanet tona dhe kërcënojnë shumë lloje peshqish.

Ky është përfundimi i studimit më të madh në llojin e tij, të ndërmarrë nga grupi i konservimit IUCN, transmeton portali arbresh.info.

Ndërsa rrjedhja e lëndëve ushqyese është e njohur për dekada, studiuesit thonë se ndryshimi i klimës po e keqëson mungesën e oksigjenit.

Rreth 700 vende të oqeanit tani vuajnë nga oksigjeni i ulët, krahasuar me 45 në vitet 1960.

Studiuesit thonë se varfërimi po kërcënon specie përfshirë ton, marlin dhe peshkaqenë.

Kërcënimi për oqeanet nga rrjedhja e lëndëve ushqyese të kimikateve të tilla si azoti dhe fosfori nga fermat dhe industria është e njohur që prej kohësh ndikon në nivelet e oksigjenit në ujërat e detit dhe ende mbetet faktori kryesor, veçanërisht më afër bregdetareve./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara