Për herë të parë në 30 vjet shihen Himalajet nga India

19:09 | 8 Prill 2020

Himalajet tani mund të shihen nga disa pjesë të Indisë për herë të parë në 30 vjet.

Nivelet e ndotjes nëpër vend, i famshëm për ajrin e ndotur kanë rënë dukshëm pas vendosjes së kufizimit të lëvizjes, transmeton portali arbresh.info.

Vendasit nga qarku Jalandhar në Punjab, afro 125 milje nga Himalajet kanë shfrytëzuar rrjetet sociale për të treguar pamjet mahnitëse të maleve të mbushura me dëborë.

India ka një popullsi prej rreth 1.4 miliardë njerëz dhe vitin e kaluar kryesoi diagramet si qytetet më të ndotura në botë sipas IQAIR.

Por bllokimi i rreptë prej 21 ditëve në vend do të thotë që më pak makina dhe biznese janë në veprim, dhe nivelet e ndotjes janë zvogëluar./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara