Për 50 ditë, gruaja rezulton 8 herë pozitive me Covid-19

12:58 | 22 Maj 2020

Një grua nga Kanada ka testuar pozitive me Covid-19 tetë herë brenda 50 dite, raportojnë mediat lokale.

Tracy Schofield nga Kembrixh, Ontario, tha që ajo së pari filloi të përjetonte simptoma – duke përfshirë një ethe, të dridhura dhe vështirësi në frymëmarrje – më 30 mars. Të nesërmen ajo u testua për COVID-19 dhe u zbulua se ishte pozitive, raportoi CTV Neës. Për dy javët e ardhshme, ajo u izolua në shtëpinë e saj, të cilën e ndan me djalin e saj 17-vjeçar, transmeton portal arbresh.info

Gjatë kësaj periudhe – në të cilën ajo nuk e la dhomën e saj, Schofield tha që temperatura e saj arriti në 40.1 gradë dhe ajo humbi sensin e saj të shijes dhe erës.

Pas më shumë se 50 ditësh nga testimi pozitiv, Schofield tha që shumica e simptomave të saj janë zhdukur, por disa ende duket se kanë mbetur. “Unë edhe sot e kësaj dite kam gulçim,” i tha ajo CTV.

Sipas udhëzimeve të Organizatës Botërore të Shëndetit (ËHO), pacientët me COVID-19 duhet të dalin dy herë negative të paktën 24 orë larg, para se të konsiderohen të shëruar./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara