Pence: Marrëveshja bërthamore e Iranit është katastrofë

21:50 | 22 Janar 2018

Zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence ka paralajmëruar se Uashingtoni nuk do të miratojë marrëveshjen bërthamore me Iranin nëse ajo nuk përmisohet.

Ai ka përsëritur kërcënimin e bërë nga Presidenti Donald Trump për tërheqjen nga marrëveshja, nëse ajo nuk rregullohet, transmeton portali arbresh.info

“Marrëveshja bërthamore e Iranit është një fatkeqësi dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk do të miratojnë një marrëveshje të konceptuar keq”, tha ai, pasi iu drejtua parlamentit në Izrael.

Trump ka sulmuar në mënyrë të përsëritur marrëveshjen bërthamore të Iranit, duke akuzuar Teheranin për shkeljen e marrëveshjes së njohur zyrtarisht si Plani i Përbashkët i Përbashkët i Veprimit (JCPOA).

Partitë e tjera të marrëveshjes, Britania, Franca, Gjermania, Kina dhe Rusia, kanë kritikuar të gjithë retorikën e Uashingtonit.

Në mënyrë të veçantë, Trump bëri thirrje për heqjen e të ashtuquajturave “klauzola të perëndimit”, të cilat lejojnë Iranin të rifillojë gradualisht aktivitetet bërthamore në dekadën e ardhshme./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara