Pekini kundërshton sanksionet unilaterale të SHBA mbi fondet për Korenë Veriore

14:15 | 14 Shtatorë 2018

Ministria e Jashtme e Kinës ka thënë se kundërshton me vendosmëri sanksionet e njëanshme dhe juridiksionin e gjatë të armatosur.

SHBA kishte imponuar sanksione në një firmë të teknologjisë në Kinë, duke e akuzuar atë për të transferuar financime të paligjshme në Korenë e Veriut, raporton Reuters përcjell arbresh.info

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Geng Shuang bëri koment në një konferencë të përditshme të lajmeve në Pekin të premten, duke shtuar se Kina kishte paraqitur përfaqësime të ashpra me Uashingtonin.

SHBA të enjten imponuan gjithashtu sanksione për një CEO të Koresë së Veriut të firmës teknologjike me bazë në Kinë dhe një degë ruse./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara