Pasaportat më të fuqishme për vitin 2019 janë…

22:06 | 1 Tetor 2019

Japonia dhe Singapori vazhdojnë të prijnë për pasaportat më të fuqishme në botë.

Dy vendet aziatike mund të udhëtojnë në 190 vende të botës, pas pasur nevojën e vizave, transmeton portali arbresh.info

E përpiluar nga kompania e planifikimit të vendbanimit dhe qytetarisë Henley & Partners, Indeksi i Pasaportave Henley rendit të gjitha pasaportat e botës bazuar në të dhënat e Shoqatës Ndërkombëtare të Transportit Ajror (IATA) dhe departamentit të kërkimit të firmës.

Finlanda, Gjermania dhe Koreja e Jugut mbajnë vendin e dytë, pasi mund të udhëtojnë në 188 vende pa viza, ndërsa Danimarka, Italia dhe Luksemburgu janë në vendin e tretë, ku qytetarët mund të hyjnë në 187 vendeve pa viza.

SHBA dhe Mbretëria e Bashkuar mbajnë vendin e gjashtë, pozicion më të ulët që kanë mbajtur që nga viti 2010.

Emiratet e Bashkuara kanë suprizuar, pasi janë rënditur pesë vende më lart.

Ukraina dhe Moldavia janë ngritur në vendin e 19-të, ndërsa Gjeorgjia ka arritur në vendin e 16-të.

Afganistani mbetet në fund të renditjes, në vendin e 107, duke u ndjekur më pas nga Siria dhe Iraku./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara