Pas 9 vitesh, niset anija e parë kozmike nga SpaceX

10:45 | 31 Maj 2020

SpaceX, kompania private e anijeve kozmike e sipërmarrësit Elon Musk, lançoi të shtunën dy astronautët e NASA-s drejt orbitës nga shteti i Floridas në një mision historik.

Raketa Falcon 9 e SpaceX u ngrit nga Qendra Hapësinore ​​Kennedy në 15:22 sipas kohës lokale (19:22 sipas orës së Evropës Qendrore), duke ngjitur Bob Behnken dhe Doug Hurley në një udhëtim 19-orësh të destinuar për Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor.

Lançimi mund të hapë një epokë të re ku kompanitë private, joqeveritare, i dërgojnë njerëzit në hapësirë.

 

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara