Partia AK do të fitonte Stambollin nëse do të rinumëroheshin të gjitha votat

16:39 | 15 Prill 2019

Partia qeverisëse për Drejtësi dhe Zhvillim (AK Party) kandidati për kryebashkiak i Stambollit, Binali Yıldırım, tha të hënën se ai do të fitonte nëse të gjitha votat në zgjedhjet e 31 marsit do të rinumëroheshin

“Dallimi në votime mes meje dhe Ekrem Imamooglu ka rënë në gati 12,200, megjithëse vetëm 10% e të gjitha votave janë rinumëruar,” tha ai duke vënë në dukje një zvogëlim nga margjina origjinale prej 28,000 votash, siç është paralajmëruar nga Këshilli i Lartë Zgjedhor (YSK) .-përcjell arbresh.info

“Ne jemi të bindur se ky boshllëk do të ishte mbyllur në favorin tonë, nëse të gjitha votat do të rinumëroheshin,” tha ai.

Yıldırım tha se është “shumë e qartë” se mashtrimi ka ndodhur në kutitë e votimit, me vota për Partinë AK të regjistruar për kandidatin kryesor të opozitës të Partisë Republikane Popullore (CHP) Imamoğlu.

“Kjo është arsyeja pse boshllëku po mbyllet vazhdimisht në favorin tonë”, tha ai.

Yıldırım tha se Stambolli, qyteti më i madh i Turqisë, nuk duhet të drejtohet nga një kryebashkiak i cili erdhi në pushtet përmes zgjedhjeve të manipuluara.

Ai përsëriti nevojën për të pritur me durim që Këshilli i Lartë Zgjedhor (YSK) të shpallte fituesin e garës bashkiake të Stambollit./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara