Parlamenti britanik voton për shtyrje të Brexitit

21:10 | 14 Mars 2019

Deputetët kanë votuar për të zgjatur Brexitin përtej 29 marsit duke mbështetur mocionin e qeverisë të forcuar ndaj Theresa May nga ana e Dhomës së Komunëve.

Mocioni, të cilin May u detyrua ta pranojë nëse plani i saj i Brexitit dështonte sërish, sikur edhe ndodhi të martën, dekreton se qeveria do të kërkojë marrëveshje me BE për një shtyrje të nenit 50 pas kësaj date. U miratua nga 413 vota në 202, transmeton portali arbresh.info.

Mocioni thotë se nëse një plan i Brexit është dakord deri më 20 mars atëherë kjo do të ishte një zgjatje e shkurtër teknike deri më 30 qershor – nëse jo, thuhet se ndoshta do të përfshinte një periudhë më të gjatë dhe Britania e Madhe do të merrte pjesë në zgjedhjet e ardhshme evropiane./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara