Parlamenti britanik drejt votimit të tretë për marrëveshjen e Brexit

23:07 | 13 Mars 2019

Largimi i Britanisë nga BE duket i vendosur të shtyhet deri në qershor pasi Theresa May nisi një përpjekje të dëshpëruar të fundit për të bërë deputetët të votonin për marrëveshjen e saj Brexit për të tretën herë.

Në një mbrëmje të qetë në Westminster, zonja May u detyrua të pranonte se ajo do të shkonte në Bruksel dhe do të kërkonte zgjatjen e shkurtër – por vetëm në qoftë se Dhoma e Komunëve miraton marrëveshjen e saj javën e ardhshme, transmeton portali arbresh.info.

Nëse deputetët refuzojnë marrëveshjen e saj në kohën e tretë të pyetjes, ajo paralajmëroi se një zgjatje më e gjatë do të linte Britaninë në mëshirën e kërkesave të BE për koncesione të reja dhe do të thotë që Mbretëria e Bashkuar duhet të marrë pjesë në zgjedhjet evropiane në maj.

Kryeministri u detyrua të bëjë ofertën pas një nate kaotike për qeverinë e cila përfundoi me rebelët e Konservatorëve – duke përfshirë edhe disa ministra të kabinetit – ndihmoi të kalojë një votim duke kërkuar një marrëveshje që Brexit të mos përmbushet plotësisht./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara