Parisi bëhet gati për masa të reja kundër Covid-19

23:50 | 1 Tetor 2020

Parisi dhe periferia e tij mund të hyjnë në një zonë të alarmauese pasi rastet me koronavirus janë duke u rritur ndjeshëm.

Kështu ka deklaruar Ministrja Franceze e Shëndetësisë, Olivia Veran, transmeton portal arbresh.info

Një klasifikim i tillë do të nënkuptojë se qytetarët e Parisit do të zvogëlojnë përkohësisht aktivitetet e tyre shoqërore, përfshirë festimet familjare, daljet në mbrëmje, ndërsa baret dhe restorantet do të mbyllen plotësisht.

Veran tha se zona më e gjerë e kryeqytetit ka kapërcyer pragun që mund të çojë në futjen e një gjendje gatishmërie maksimale.

Para gazetarëve, ministrja tha se situata epidemiologjike ishte përkeqësuar në Lille, Lyon, Grenoble, Toulouse dhe Saint-Etienne.

“Nëse masat kufizuese ekzistuese nuk janë më të dobishme, ne do të duhet të shkojmë drejt futjes së gjendjes së gatishmërisë maksimale javën e ardhshme,” shtoi Veran.

Javën e kaluar, autoritetet franceze futën një situatë të tillë në Marsejë dhe territorin përtej detit të Guadelupës, ku tani janë në fuqi kufizime të rrepta, të cilat shkaktuan pakënaqësi lokale./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara