Parashikohet që deri në 182 mijë persona të vdesin nga Covid-19 në SHBA

16:08 | 1 Gusht 2020

Qendrat për Kontroll dhe Parandalim të Sëmundjeve (CDC) kanë parashikuar që shifra e të vdekurve nga koronavirusi në SHBA do të mund të shkojë në 182,000 deri në fund të gushtit.

Kjo do të thotë që përgjatë një muaji, rreth 30 mijë amerikanë do të vdesin nga Covid-19, sëmundja e shkaktuar nga virusi, sipas dokumenteve që posedon Yahoo News, transmeton portali arbresh.info.

Në raport, studiuesit parashikojnë gjithashtu një rritje të viktimave midis 5,000 dhe 11,000 gjatë javës nga 15 gusht deri në 22 gusht.

Projeksioni kundërshton pretendimet e përsëritura të presidentit Donald Trump se virusi së shpejti do të “zhduket” dhe se SHBA ka një “shkallë fataliteti më të ulët se shumica”.

Ajo gjithashtu vjen në këmbë e më shumë se 1.500 vdekjeve të lidhura me koronavirus raportuar në SHBA të mërkurën, rritja më e madhe një-ditore që nga maji.

SHBA ka luftuar për të marrë nën kontroll pandeminë me më shumë se 60,000 raste të reja ditore të konfirmuara gjatë shtatë prej 10 ditëve të fundit.

Projeksionet e CDC për vdekjen e koronavirusit bazohen në parashikimet e bëra nga 32 grupe të ndryshme modelimi në të gjithë vendin./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara