Panik në Suedi, fëmija merr me vete granatë në klasë

23:32 | 12 Shtator 2019

Një fëmijë ka shkaktuar panik në një shkollë fillore në Suedi kur solli me vete një granatë që e kishte gjetur në një fushë qitjeje të ushtrisë për t’u treguar shokëve.

Fëmija arriti me granatë në dorë në shkollë në qytetin jugor të Kristianstadit, transmeton portali arbresh.info.

Me të parë granatën një mësues thirri policinë.

Oficerët e policisë ishin në gjendje të përcaktonin se ishte një granatë “e rrezikshme” që djali kishte zgjedhur këtë verë në vargun e pushkatimeve në Rinkaby, që ndodhet jashtë Kristianstad.

Ata bllokuan zonën dhe skuadra kombëtare e bombave neutralizoi municionin në vendngjarje disa orë më vonë.

“Ne nuk e dimë se sa të këqija do të ishin dëmet” nëse do të kishte shpërthyer, tha një zëdhënës i policisë për Agence France-Presse (AFP).

Suedia ka një nga nivelet më të larta të dhunës vdekjeprurëse me armë në Evropë, të dhënat e Organizatës Botërore të Shëndetit (WHO) treguan në vitin 2018./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara