Pamje madhështore nga ceremonia e riteve fetare në Mekë

23:53 | 31 Maj 2019

Qyteti i shenjtë i myslimanëve është mbushur me pelegrinë nga e gjithë bota në prag të festës së Bajramit, edhe përkundër masave të rrepta të sigurisë që po bëjnë të pamundurën të krijojnë ambient të siguritë për shkak të pjesëmarrjes së disa zyrtarëve të lartë arabë.

Fotot e shkrepura nga ajri shfaqin mijëra pelegrinë në Mekë, ku po kryejnë ritet fetare. Ky vend ka pranuar mijëra besimtarë myslimanë gjatë këtyre dhjetëve ditëve të fundit të muajit të shenjtë të Ramazanit, transmeton Telegrafi.

Pelegrinët myslimanë nga e mbarë bota janë mbledhur në xhaminë e madhe në qytetin e shenjtë, që u ndalohet hyrja personave që i nuk i përkasin fesë myslimane.

Fotografitë e shkrepura nga ajri janë duke bërë xhiron e botës dhe vërtetë janë të mrekullueshme, kjo për faktin se nga distanca “mbretëron” ngjyra e bardhë.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara