Pamje ekskluzive: Hamza bin Laden, me vëllezërit e tij në Iran

11:42 | 8 Janar 2018

Në imazhet e para ekskluzive nga Al Arabiya shihet Hamza bin Ladenin, djalin e udhëheqësit të al-Kaidës Osama, me vëllezërit e tij në Iran.

Imazhet tregojnë fytyrën e trashëgimtarit të udhëheqjes së al-Kaidës, në mes të vllezërve së organizatës për të mos treguar fytyrën e Hamzës i cili nuk u shfaq në as një foto dhe në shume vite janë liruar vetëm regjistrimet audio nga ai në vitet e fundit, raporton Al arabiya transmeton arbresh.info

Fotoja tregon tre nga djemtë e Osama Bin Ladenit. Nga e djathta, ato janë: Mohammed, Laden dhe Hamza.

Të tre vëllezërit u ndanë pas largimit nga Irani dhe kjo pamje besohet të tregojë momentin para se ata të largohen nga Irani në vitin 2009. Laden u bashkua me motrën e tij Eman në Siri së bashku me nënën e tyre. Sa për Mohammedin, Bin Laden planifikoi që ai të dalë nga Waziristan pasi sulmet ajrore të SHBA u përkeqësuan dhe shkonin në ndonjë qytet tjetër në Pakistan derisa të bëheshin aranzhime për të arritur në Peshawar.

Bin Laden donte që Hamza dhe gruaja e tij Khairiah Sabar të bashkoheshin me të në Abbottabad pasi ata u larguan nga Irani në Sha’ban 2009. Atiyahallah Al-Libbi u ngarkua me mbikëqyrjen e këtij plani. Pasi qëndroi disa muaj në Waziristan, Bin Laden e udhëzoi Hamzën që të shkonte në Balochistan si një kalim për të arritur në Sindh derisa ata të mund të siguronin mbërritjen e tij në Abbottabad, raporton Al Arabiya transmeton arbresh.info

Bin Ladeni i kërkoi Hamzës, ose Ahmed Khanit, ashtu si pëlqente ta thërriste veten gjatë udhëtimit, të kontaktojë një ndërmjetës të besueshëm në Peshawar dhe të qëndrojë me të derisa ata të gjejnë një shtëpi tjetër që është më pranë tij. Ai gjithashtu i kërkoi atij që të largohej shpejt nga Waziristan dhe të krijonte çdo kartë identiteti për t’u larguar. Hamza e la atë në vitin 2010.

Udhëheqësi i Al-Kaidës ka punuar në pregaditjen e Hamzës për të trashëguar udhëheqjen e organizatës që kur ishte në Iran. Miqtë e tij e ndoqën dhe e pastruan ndërsa ishte ende në Teheran. Mësuesit e Hamzës përfshinin Atiyahallah Al-Libbi, Saif al-Adel dhe Abu Hafs al-Mauritani. Abu Ghaith, zëdhënësi i al-Kaidës dhe dhëndri i Bin Ladenit, i mësoi atij të fliste publik ndërsa Abu Mohammed al-Masri i mësoi atij historinë. Nëna e tij gjithashtu luajti një rol pasi e drejtoi dhe ndihmoi në shpjegimin e asaj që mësoi, transmeton arbresh.info

Hamza u zgjodh trashëgimtar i trashëgimisë së babait të tij për shkak të karakterit dhe bindjes së tij, siç shkruante Atiyahallah në një letër duke vënë në dukje se ai nuk ishte si Saadi, i cili u vra nga një sulm me helikopter në Waziristan pasi u arratis nga Irani. Saad vdiq për shkak të sjelljes së tij impulsive dhe sepse ai nuk i ndoqi udhëzimet.

Synimet e Bin Ladenit për Hamzën për të trashëguar trashëgiminë e tij ishin të qarta në një nga letrat e tij.

“Pasi të mbërrini, do të përgatiteni më tutje për xhihadin e fjalëve që është i madh. Nuk ka shumë xhihadistë që janë të aftë për këtë lloj xhihadi. Unë dua që ju të mësoni nga përvoja që kemi fituar gjatë kohës që ishit larg. Kjo do të kërkojë kohë. Sa i përket armëve, do të mësoni se si t’i përdorni ato gjatë një periudhe të shkurtër kohore. Puna e vështirë për të dalë sa më shpejt që të jetë e mundur dhe derisa të bëhen aranzhime, mos u largohuni nga shtëpia nëse nuk keni të detyruar dhe mos e merrni djalin tuaj me ju, “tha letra.

Shpërndaje në rrjete sociale