Pallati më i mirë mysliman në Spanjë

18:27 | 11 Maj 2018

Fuqia e Islamit në gadishullin Iberik ka arritur shumë më tepër sesa kemi menduar.

Ahmad Abu Ya ‘ibn Hud el-Muqtadir, kreu i principatës së pavarur myslimane të Saraqusta-s në mes 1046 dhe 1081, urdhëroi ndërtimin e një vendbanimi rekreativ në atë që është Zaragoza e sotme, transmeton portali arbresh.info.

Arkitektët ndoqën stilin e pallateve të shkretëtirës së Kalifatit të Umajadit, dhe rezultati ishte Aljafería (ose ajo që ka mbetur prej saj), pallati më i mirë mysliman në Spanjën veriore.

Ky ndërtim mbresëlënës i shekullit të 11-të ka harqe klasike lobulare, pellgje të mbushura me burime dhe lule, dhomat e mbuluara me mermer që shoqërojmë me arkitekturën islame, dhe që tani strehon asamblenë rajonale, Cortes de Aragón.

Pallati i Aljaferia është i mbrojtur nga organizata e mbrojtjes së monumenteve kulturore-historike./Arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale