OKB largon kanabisin medicinal nga lista e drogave të rrezikshme

14:30 | 3 Dhjetor 2020

Komisoni i Kombeve të Bashkuara votoi heqjen e marihuanës për përdorim mjekësor nga një listë e narkotikëve më të rrezikshëm, siç është heroina.

OKB votoi të mërkurën për të hequr kanabisin për qëllime medicinale nga një kategori e ilaçeve më të rrezikshëm në botë, një vendim shumë i parashikuar dhe me vonesë të gjatë që mund të hapte rrugën për një zgjerim të hulumtimit të marihuanës dhe përdorimit mjekësor, shkruan “The New York Times”, transmeton portali arbresh.info

Votimi nga Komisioni për Droga Narkotike, i cili është i vendosur në Vjenë dhe përfshinë 53 shtete anëtare, konsideroi një seri rekomandimesh nga Organizata Botërore e Shëndetësisë për riklasifikimin e kanabisit dhe derivateve të tij. Por vëmendja u përqendrua në një rekomandim kryesor për të hequr kanabisin nga Programi IV i Konventës së Parë të 1961 mbi Drogat Narkotike – ku ajo renditej së bashku me opioidet e rrezikshme dhe shumë të varur si heroina.

Ekspertët thonë se votimi nuk do të ketë ndikim të menjëhershëm në zbutjen e kontrolleve ndërkombëtare sepse qeveritë do të kenë akoma juridiksion mbi mënyrën e klasifikimit të kanabisit. Por shumë vende i drejtohen konventave globale për udhëzim dhe njohja e Kombeve të Bashkuara është një fitore simbolike për mbrojtësit e ndryshimit të politikës së drogës të cilët thonë se e drejta ndërkombëtare është e vjetërsuar.

“Kjo është një fitore e madhe, historike për ne, nuk mund të shpresojmë për më shumë”, tha Kenzi Riboulet-Zemouli, një studiues i pavarur për politikën e drogës i cili ka monitoruar nga afër votën dhe pozicionin e vendeve anëtare.

Ai tha se kanabisi ishte përdorur gjatë gjithë historisë për qëllime medicinale dhe se vendimi të mërkurën rivendosi atë status. Ndryshimi ka shumë të ngjarë të forcojë kërkimet mjekësore dhe përpjekjet e legalizimit në të gjithë botën.

Votimi ishte një “hap i madh përpara”, duke njohur ndikimin pozitiv të kanabisit tek pacientët, tha Dirk Heitepriem, një nënkryetar në Canopy Growth, një kompani kanadeze kanabisi.

“Shpresojmë se kjo do të fuqizojë më shumë vende për të krijuar korniza që lejojnë pacientët në nevojë të marrin qasje në trajtim.”

Marihuana për përdorim mjekësor ka shpërthyer në vitet e fundit dhe produktet që përmbajnë derivate të kanabisit si kanabidiol ose CBD, një përbërje jo-toksikuese, kanë përmbytur industrinë e Wellness. Cowen, një kompani investimesh dhe shërbimesh financiare, vlerëson se industria CBD në Shtetet e Bashkuara do të vlejë 16 miliard dollarë deri në vitin 2025. /arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara