OKB e sheh rrezikun e qindra mijëra njerëzve në Jemen.

09:07 | 14 Shtatorë 2018

Gjendja humanitare e Jemenit është përkeqësuar me shpejtësi që nga rënia e bisedimeve të paqes të OKB, tha të enjten zyrtari i lartë i ndihmës së OKB në Jemen. Luftimi u rifillua në qytetin e Hodeidah, ku qindra mijëra jetë varen në ekuilibër, raporton Reuters përcjell arbresh.info

“Situata është përkeqësuar në mënyrë dramatike në ditët e fundit. Familjet janë absolutisht të tmerruar nga bombardimet, granatimet dhe sulmet ajrore, “tha koordinatori humanitar i OKB Lise Grande në një deklaratë.

“Mullinj në Hodeidah ushqejnë miliona njerëz. Ne jemi veçanërisht të shqetësuar për mullinjtë e Detit të Kuq, të cilët aktualisht ka 45,000 tonë metrikë ushqimi brenda, të mjaftueshme për të ushqyer 3,5 milionë njerëz për një muaj, “tha ajo. Nëse mullinjtë janë të dëmtuar ose të ndërprerë, kostoja njerëzore do të jetë e pallogaritshme. “/arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara