OKB: Deri në fund të vitit, më shumë se 130 milionë persona mund të përballen me krizën e ushqimit

17:10 | 13 Korrik 2020

Në një raport të Organizatës së Kombeve të Bashkuara është parashikuar se kriza e shkaktuar nga koronavirusi mund të dërgoj më shumë se 130 milionë njerëz drejt krizës ushqimore, deri në fund të vitit 2020.

Organizata e Ushqimit dhe Agro-kulturës së OKB-së, ka publikuar të dhënat e fundit, ku thuhet se pandemia është “intensifikimi i dobësive dhe pamjaftueshmërisë së sistemeve globale të ushqimi”.

Sipas ketij raporti, më së paku 83 milionë persona deri në 132 milionë persona, mund të shkojnë në një krizë urie në fund të vitit 2020, pasi ekonomia ka përjetuar një recension nga Covid-19.

Afrika është vendi më i prekur nga mungesa e ushqimit, pas saj është Azia, Amerika Latine dhe Karaibet./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara