Oficerët që i shkaktuan vdekjen Floydit refuzojnë bashkëpunimin me prokurorinë

19:37 | 29 Maj 2020

Prokurori i Përgjithshëm i Minesotës thotë se ai pret që ‘do të ketë akuza’ të ngritura kundër katër oficerëve të policisë të përfshirë në vdekjen e George Floyd pasi policët thonë se ata nuk planifikojnë të bashkëpunojnë me hetimin.

Floyd, një burrë 46 vjeçar me ngjyrë, vdiq në Ditën e Përkujtimit ndërsa u arrestua nga katër policë pasi dyshohet se u përpoq të blinte cigare me një kartëmonedhë  të falsifikuar 20 dollarëshe, transmeton portali arbresh.info.

Ai u xhirua duke u lutur dhe treguar se nuk po mund të merrte frymë, gjersa oficeri i bardhë Derek Chauvin e shtypte gjurin kundrejt qafës së tij.

Ellison, Prokurori i Përgjithshëm i tha CNN se zyrtarët po sigurojnë se kanë ‘një çështje shumë të fortë’ përpara se të shpallnin akuza.

“Të gjithë besojnë se ky është një dhunim i Z. Floid,” tha Ellison.

Chauvin dhe tre oficerët e tjerë në arrestimin e Floidit – J Alexander Kueng, Thomas Lane dhe Tou Thao – u pushuan nga puna, por thonë se nuk planifikojnë të bashkëpunojnë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara