Obama ka pranuar që nuk i ka ndarë me Trump të gjitha hetimet që po zhvillonte FBI-a

09:49 | 13 Shkurt 2018

Me 15 janar të vitit 2017  Ish-presidenti Obama ishte takuar me ish drejtorin e FBI James Comey për të diskutuar se sa duhet të ndajnë me Administrimin Trump rreth përfshirjes së Rusisë në zgjedhjet presidenciale në SHBA, transmeton arbresh.info.

Që pas zgjedhjes së presidentit elekt, Administrimi Obama kishte nisur hetimet rreth përfshirjes së Rusisë në zgjedhjet e vitit 2016 në SHBA.

Kjo është bërë e ditur nga sekretarja e përgjithshme Susan Rice në një imejl që kishte dërguar.

Kjo email është nisur për të ditur nëse mos informimi i presidentit Trump kishte të bënte me çështjen e sigurisë kombëtare apo kishte arsye të tjera.

Sipas burimeve thuhet se Obama kishte urdhëruar që hetimi të bëhet “sipas librit” dhe të hetohen të gjitha mundësitë që Rusia është përfshirë në rezultatin e zgjedhjeve./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale