Ngrohja globale dhe turizmi po shkatërrojnë Venecian

21:40 | 1 Dhjetor 2019

Dy javë pas përmbytjeve më të mëdha në më shumë se gjysmë shekulli, Venecia ka filluar që t’i kthehet normalitetit.

Për më pak se dy orë pas përmbytjeve, janë krijuar platform druri të përkohshme, në mënyrë që të lejojnë këmbësorët të lëvizin nëpër rrugët e lashta me kalldrëm, transmeton portal arbresh.info

Megjithatë, askush nuk u kujdes për turistët që ndodheshin shumë të papërgatitur ato ditë.

Sergio Boldrin, një nga prodhuesit më të njohur të maskave në Venecia, është mësuar me këtë ritual, por sipas tij, shkatërrimin e qytetit nuk po sjell vetëm ndryshimi i klimës, por edhe turizmi masiv.

“Qyteti është bërë i shëmtuar. E ka humbur shpirtin e tij”, tha ai, ndërsa përgatitej që të bëhej gati për shitjen e maskave që kushtojnë rreth 1 mijë euro. Ai ka theksuar se janë turistët që nuk kuptojnë bukuritë e qytetit.

Qyteti me më shumë se 100 ishuj të vegjël, tërhoqi rreth 30 milionë turistë këtë vit. Turmat i tendosin burimet, por sigurojnë pak vlerë për ekonominë lokale. Tre të katërtat e turistëve qëndrojnë vetëm për disa orë dhe shpenzojnë mesatarisht 13 euro në suvenire, sipas hulumtimit nga Confartigianato Venezia, një shoqatë e bizneseve të tregtisë lokale.

Ngrohja globale ka ngritur nivelin e detit rreth 8 inç që nga viti 1880, sipas klimës qendrore, një organizatë e pavarur e shkencëtarëve dhe gazetarëve. Shkalla është duke u përshpejtuar dhe një raport i fundit nga grupi parashikoi që linjat e tensionit të lartë mund të ngriheshin përgjithmonë mbi tokën e pushtuar nga rreth 150 milion njerëz deri në vitin 2050, përfshirë 30 milion kinezë.

Këto shifra pikëllojnë qytetarët e Venecias, të cilët thonë se turizmi po vlerë po vret qytetin.

“Venecianët janë të lodhur nga turizmi. Venecia po mbytet”, thonë qytetarët./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara