Nga korriku ndalohen filmat për të rritur

14:17 | 17 Prill 2019

Ndalesa për pornografinë do të hyjë në fuqi nga korriku, bën të ditur qeveria.

Pas 15 korrikut, të gjithë përdoruesit e internetit do të jenë të detyruar të dëshmojnë që janë mbi 18 vjeç apo do të bllokohen tërësisht nga shikimi i filmave për të rritur, transmeton portali arbresh.info.

Sipas rregullave të reja, çdo ofrues i pornografisë në internet do të duhet të kryejë “kontrolle të fuqishme të verifikimit të moshës ndaj përdoruesve” për të siguruar që ata janë të rritur.

Këto kontrolle mund të përfshijnë futjen e detajeve personale në një pronë private ose blerjen e një kalimi nga gazetarët.

Qeveria thotë se ka prezantuar rregullat për të ndaluar që fëmijët të dëmtohen nga përmbajtja pornografike në internet, gjë që thotë se është shumë e gatshme.

Por ekspertë të të drejtave dixhitale dhe fushatat e privatësisë kanë sulmuar fort rregullat e reja, duke argumentuar se ato përfaqësojnë një kufi të rëndë në mënyrën se si funksionon interneti dhe se shumë njerëz do t’i gjejnë mënyrat për t’i anashkaluar gjithsesi./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara