Netflix dhe YouTube ulin kualitetin në Evropë për të mos u ndalur interneti

20:58 | 20 Mars 2020

Netflix dhe YouTube do të zvogëlojnë cilësinë e transmetimit në Evropë për të paktën muajin e ardhshëm për të parandaluar shembjen e internetit nën presionin e përdorimit të paparë për shkak të pandemisë koronavirus.

Të dy kompanitë thanë se masat do të ndikojnë në të gjitha transmetimet e videos për 30 ditë, transmeton portali arbresh.info.

“Ne vlerësojmë se kjo do të zvogëlojë trafikun e Netflix në rrjetet evropiane me rreth 25% duke siguruar gjithashtu një shërbim me cilësi të mirë për anëtarët tanë,” tha një zëdhënës Netflix në një deklaratë.

Një zëdhënës i Google (GOOGL), i cili zotëron YouTube, tha: “Ne do të vazhdojmë të punojmë me qeveritë e shteteve anëtare dhe operatorët e rrjetit për të minimizuar stresin në sistem, duke siguruar gjithashtu një përvojë të mirë të përdoruesit”.

Ndryshimet pasojnë thirrjet nga zyrtarët e BE për shërbime streaming dhe përdoruesit individualë për të hedhur video me definicion të lartë për të parandaluar prishjen e internetit.

Me kaq shumë vende në bllokime të detyruara për të luftuar përhapjen e virusit, qindra miliona që punojnë nga shtëpia dhe madje edhe më shumë fëmijë jashtë shkollës, zyrtarët ishin të shqetësuar për sforcimin e madh të internetit./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara