Nëndetëse franceze Minerve gjendet pasi u zhduk në vitin 1968

21:16 | 22 Korrik 2019

52 marinarë ishin në bordin e Minerve.

Një nëndetëse franceze që ka munguar për më shumë se 50 vjet është gjetur nga një ekip kërkimi, raporton “Bbc”.

Ministri francez i mbrojtjes, Florence Parly, njoftoi të hënën, duke e përshkruar zbulimin si një “lehtësim dhe përkushtim teknik”.

52 marinarë ishin në bordin e Minerve kur u zhdukën pranë portit të Toulonit, në bregun jugor francez, në janar 1968.

Përpjekjet e mëparshme për të gjetur nëndetëse ishin të gjitha të pasuksesshme.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara