Në pritje të tajfunit, Japonia goditet edhe nga tërmeti

12:46 | 12 Tetor 2019

Një tërmet i magnitudës 5.7 ka goditur bregun lindor të Japonisë në ishullin kryesor të Honshu.

Ndërkohë vendi aziatik po bëhet gati për tajfunin përbindësh Hagibis që pritet të arrijë nga çasti në çast, transmeton portali arbresh.info.

Agjensia Meteorologjike e Japonisë raportoi se tërmeti ndodhi në orën 6.22 sipas orës lokale. Ajo u godit në një thellësi prej 80 km dhe epiqendra e tij është në juglindje të prefekturës Chiba.

Më shumë se 1.6 milion njerëz tashmë janë urdhëruar të evakuohen ndërsa tajfuni Hagibis është nisur drejt qendrës së Japonisë.

Stuhia e dhunshme, e vendosur të jetë më e keqja e Japonisë në 60 vjet, tashmë ka shkaktuar viktimën e saj të parë pasi një njeri u vra kur një automjet u rrëzua nga erëra të mëdha në Chiba, në lindje të Tokios, raporton NHK News./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara