NATO kërkon nga Rusia lirimin e marinarëve ukrainas

17:00 | 26 Maj 2019

NATO sot përsëriti kërkesën që Rusia të lirojë detarët e arrestuar ukrainas, të cilët sipas deklarimit të djeshëm të Gjykatës Ndërkombëtare të Detyrës së OKB-së duhet të lirohen.

Detarët ukrainas janë kapur rob nga Rusia së bashku me tre anije të Ukrainës për shkak të një incidenti në kantierin detar Kerk në nëntor të vitit të kaluar.

“NATO vazhdimisht përsërit se nuk ka justifikim për Rusinë që të përdorë forcën ushtarake kundër anijeve dhe marinarëve ukrainas. Ne vazhdojmë t’i bëjmë thirrje Rusisë për lirimin e marinarëve dhe anijeve ukrainase pa vonesë,” thuhet në deklaratë.

Gjykata Ndërkombëtare Detare e Kombeve të Bashkuara ka vendosur që Rusia duhet të lirojë detarët dhe të kthejë anijet në Ukrainë.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara