Mundësia për të përmbajtur përhapjen e koronavirusit po zvogëlohet

20:41 | 21 Shkurt 2020

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH) ka shprehur shqetësimin për numrin e rasteve të koronavirusëve pa lidhje të qartë me Kinën ose me raste të tjera të konfirmuara.

Komentet e Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus pas njoftimit të Iranit për dy vdekje të tjera, duke e çuar totalin në katër, transmeton portali arbresh.info.

Dritarja e mundësive për të përmirësuar virusin ishte “ngushtuar”, tha ai.

Zyrtarët iranianë të shëndetit thanë se virusi mund të jetë tashmë në “të gjitha qytetet e Iranit”.

Jashtë Kinës 1,152 raste të virusit janë konfirmuar në 26 vende dhe ka pasur tetë vdekje.

Ato përfshijnë dy vdekje në Korenë e Jugut, e cila ka grupin më të madh të çështjeve të konfirmuara përveç Kinës dhe një anije lundrimi në karantinë në Japoni.

Italia njoftoi të premten edhe 16 raste të tjera dhe ministri i saj i shëndetësisë tha se shkollat ​​dhe zyrat do të mbyllen dhe ngjarjet sportive do të anulohen në rajonet e prekura.

Kina ka raportuar 75.567 raste përfshirë 2.239 vdekje. Virusi i ri, i cili e ka origjinën vitin e kaluar në provincën Hubei në Kinë, shkakton një sëmundje të frymëmarrjes të quajtur Covid-19./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara