Mjeku ia gjen katër bletë të gjalla në sy pacientes

19:41 | 10 Prill 2019

Një gruaje tajvaneze i janë gjetur nga mjekët katër bletë të vogla duke jetuar brenda syrit të saj, incidenti i parë i këtij lloji.

Gruaja 28 vjeçare, e identifikuar vetëm si zonja He, ishte duke tërhequr barërat e këqija kur insektet fluturuan në sytë e saj, transmeton portali arbresh.info.

Dr Hong Chi Ting i Spitalit Universitar Fooyin i tha BBC se ai ishte “i tronditur” kur ai nxori insektet prej 4 mm nga këmbët e tyre.

Zonja He tani është lëshuar nga spitali dhe pritet të bëjë një rimëkëmbje të plotë.

Bletët e djersëve, të njohura edhe si Halictidae, tërhiqen nga djersa dhe nganjëherë shkojnë tek njerëzit për të thithur djersë.

Ata gjithashtu pijnë lot për përmbajtjen e tyre të lartë të proteinave, sipas një studimi nga Shoqëria Entomologjike e Kansasit./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara