Ministri i Jashtëm gjerman flet për marrjen e Presidencës së BE-së

11:56 | 30 Qershor 2020

Gjermania nga 1 korriku do të marrë presidencën e Bashkimit Evropian, ku e presin sfida të mëdha, njëra ndër to edhe pandemia e Covid-19.

Dje në hapjen e Takimit Vjetor Virtual të Këshillit të Këshillit Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë (ECFR) Ministri i Jashtëm Heiko Maas theksoi rëndësinë e rritjes së solidaritetit evropian në kohë krize, transmeton portali arbresh.info.

“Deri më tani, më shumë se 100,000 evropianë kanë humbur jetën e tyre si rezultat i pandemisë COVID-19. Pasojat e frenimit emergjent në ekonomi do të na pushtojnë për vitet në vazhdim. Dhe me siguri prova e shoqërive tona ende na pret. Kushdo që merr presidencën e Këshillit në kohë si këto, duhet të jetë i vetëdijshëm se pritjet e larta do të vendosen mbi to.

“Ne nuk duam vetëm t’i përmbushim këto pritje. Ne duam ta përdorim këtë krizë të paparë për të hedhur në lëvizje ndryshime të pashembullta në Bashkimin Evropian. Dhe këto ndryshime përqendrohen në dy fjalë që përshkruajnë me pak fjalë tërë programin e Presidencës gjermane: solidaritet dhe sovranitet”.

Këshilli Evropian për Marrëdhënie me Jashtë (ECFR) u themelua në vitin 2007 në Weltsaal të Zyrës së Jashtme të Gjermanisë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara