Ministri i Brendshëm gjerman, Seehofer do të japë dorëheqjen si kreu i CSU

10:49 | 8 Nëntor 2018

 Horst Seehofer, udhëheqësi i partisë së vogël bavareze të kancelares gjermane Angela Merkel, do të jap dorëheqje nga roli i tij i tanishëm në ditët e ardhshme, por do të mbetet ministër i brendshëm federal, tha një gazetë gjermane.

Menjëherë pas raportit, zëdhënësi i Seehofer mohoi pretendimet dhe tha se ministri nuk është zotuar të largohet nga posti i tij.-përcjell arbresh.info

CDU e Merkel, CSU e Seehofer dhe Social Demokratët përbëjnë koalicionin federal të Gjermanisë.

Raporti erdhi javë pasi Angela Merkel i tha partisë së saj konservatore se ajo është e përgatitur të japë dorëheqjen si liderja e CDU dhe shtoi se ajo nuk do të kërkojë ndonjë post politik pas mandatit të saj të tanishëm që mbaron në vitin 2021.

Pas shqetësimeve të zgjedhjeve në Bavari dhe Hesse, Merkel u tha gazetarëve se qeveria e koalicionit ka humbur kredibilitetin e saj dhe zgjedhjet duhet të shërbejnë si një pikë kthese.

Një zgjedhje në shtetin qendror të Hesse më 28 tetor pa CDU dhe Social Demokratët humbën terren të rëndësishëm, ndërkohë që kishte përfitime për të dyja të gjelbrit dhe për të drejtën e ekstremit të djathtë për Gjermaninë.

Debati pasoi një goditje në zgjedhjet shtetërore në Bavari dy javë më parë për CSU dhe Social Demokratët.

CSU humbi shumicën absolute të saj në qeverinë e shtetit bavarez në zgjedhjet më 14 tetor, por ishte ende partia më e madhe.

Pas disfatës së Bajramit, Seehofer sugjeroi se mund të jepte dorëheqjen për të mos u fajësuar tërësisht për dëmtimin e pasojave politike të CSU-së./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara