Mijëra njerëz sërish në rrugët  e Hong Kongut kundër ligjit të ekstradimit

21:58 | 21 Qershor 2019

Mijëra qytetarë të zemëruar të Hong Kongut kanë rrethuar selinë e policisë së qytetit, gjersa dy javë të trazirave politike vazhdojnë të turbullojnë territorin.

Turmat, kryesisht të rinj dhe të veshur me rroba të zeza së bashku me helmeta dhe maskat e fytyrës, organizuan një tubim shumë të qetë dhe të ngushtë në rrethin e Wan Chai të Hong Kongut, duke kënduar slogane dhe duke hedhur vezë në kompleksin e policisë, transmeton portali arbresh.info.

Protestuesit, shumica e të cilëve mbanin veshje mbrojtëse në rast se armëpushimi me ligj-zbatuesit prishej, rrethuan të gjitha hyrjet dhe daljet e rrokaqiellit.

Gjendja dallonte shumë nga marshimi masiv i së dielës së kaluar, që organizatorët thanë se tërhoqën rreth dy milionë njerëz – gati një e katërta e popullsisë së qytetit.

Tubimi i së premtes, i cili nuk mori leje zyrtare për protestë, ishte një çështje e papritur që u përhap zyrtarisht në llogaritë e mediave sociale në të gjithë Hong Kong.

Heqja e një projektligji kontradiktor për ekstradimin, të cilin kundërshtarët argumentojnë, mund të hapë banorët dhe vizitorët e Hong Kongut në qytet për t’u transportuar në të gjithë kufirin në Kinën kontinentale, politikisht i motivuar, është ende një çështje kryesore për protestuesit.

Ligjbërësit, duke përfshirë edhe pan-demokratët Claudia Mo, kishin kërkuar më parë përmbajtjen nga të dyja anët, veçanërisht pas dhunës së javës së kaluar./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara