Merkel dhe Macron krijojnë fondin 500 miliardë euro për rimëkëmbjen e BE-së nga Covid-19

11:00 | 20 Maj 2020

Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe Presidenti francez Emanuel Macron kanë njoftuar se do të krijojnë një plan rimëkëmbjeje prej 500 miliardë eurosh në ndihmë për vendet më të goditura nga kriza e Covid-19.

Merkel dhe Makron njoftuan planin e tyre të rimëkëmbjes përmes një video-konference të përbashkët, shkruan The Brussels Times.

Ata synojnë të krijojnë një fond të përkohshëm 500 miliardë euro, të menaxhuar nga Komisioni Evropian, i cili do të huazojë para në tregjet financiare në emër të BE-së.

Paratë duhet të jenë në dispozicion për të mbështetur sektorët dhe rajonet më të prekura.

Makron theksoi se këto para do të ishin një dhuratë, do të thotë që përfituesit nuk do të duhet t’i paguajnë ato. Fondi do të jetë pjesë e buxhetit të ardhshëm shumëvjeçar, i cili fillon vitin e ardhshëm. Nisma gjermano-franceze mendohet të nisë rindërtimin e BE-së pas krizës shëndetësore.

“Evropa do të përballet së bashku me këtë krizë, dhe ne do të dalim prej saj më të fortë. Isshtë qëllimi i deklaruar i përpjekjeve tona të përbashkëta për të arritur një rimëkëmbje të qëndrueshme ekonomike për Bashkimin Evropian,” tha Merkel në një deklaratë. “Ne, Gjermania dhe Franca, jemi të përkushtuar ndaj përgjegjësisë sonë për BE-në do të ndihmojmë së bashku për të shtruar rrugën për të dalë nga kriza,” shtoi ajo.

Lajmet më të lexuara