Meksika vendi i tretë në botë me vdekjet nga koronavirusi

08:48 | 1 Gusht 2020

Meksika është bërë shteti i tretë në botë me numrin më të madh të vdekjeve nga koronavirusi, ku vetëm SHBA-të dhe Brazili kanë shifra më të larta.

Deri tani ka shënuar të paktën 46,688 vdekje gjatë pandemisë, me një total prej 424,637 infektime, transmeton portali arbresh.info.

Më parë Mbretëria e Bashkuar kishte vendin e tretë dhe regjistroi 46,204 vdekje deri të premten.

Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) ka paralajmëruar për efektet të pandemisë që do të ndjehen edhe në dekadat që vijnë.

Në Meksikë, autoritetet lokale më parë kanë thënë se besojnë se numri i vërtetë i infeksioneve ka të ngjarë të jetë dukshëm më i lartë se sa ato të raportuara.

Presidenti Andrés Manuel López Obrador është i etur për të rifilluar ekonominë e flamurit të vendit. Qeveria e tij njoftoi një plan faza për të hequr kufizimet në maj.

Në Meksiko City, kryeqytet, qindra mijëra punëtorë të fabrikës u kthyen në punët e tyre në mes të qershorit. Disa biznese jo thelbësore u lejuan që të rihapnin në fillim të korrikut në qytet, epiqendra e epidemisë së vendit.

Por kritikët thonë se Obrador ishte i ngadalshëm për të imponuar masa bllokimi dhe i ka hequr ato shumë shpejt. Shumica e ekonomisë meksikane u ndalën në 23 mars por disa industri që u shpallën kryesore për funksionimin e vendit dhe ishin të përjashtuar nga kufizimet./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara