Me 1 janar edhe Ekuadori largohet nga OPEC

10:45 | 2 Tetor 2019

Ekuadori të martën njoftoi se do të largohet nga OPEC më 1 janar në përputhje me qëllimet e qëndrueshmërisë fiskale të qeverisë, raporton Anadolu Agency (AA).

Sipas një deklarate në Twitter nga Ministria e Burimeve dhe Energjisë, Ekuadori do të vazhdojë marrëdhëniet e tij të mira me vendet e OPEC-ut.

Një komunikatë zyrtare nga ministria theksoi se Ekuadori do të vazhdojë të mbështesë stabilitetin e tregjeve të naftës dhe shtoi se OPEC, që nga themelimi i tij në vitin 1960, gjithmonë kanë përfituar të gjithë, qoftë prodhuesit apo konsumatorët.

Ekuadori iu bashkua OPEC-ut në vitin 1973, por u tërhoq nga organizata në dhjetor të vitit 1992, sepse ngurronte të paguante tarifën vjetore të anëtarësimit prej 2 milionë dollarë.

Katari u largua nga OPEC në janar të vitit 2019 për t’u përqendruar në gazin natyror në vend të naftës.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara