Mbreti saudit fajëson Iranin për ‘kaos’, bën thirrje për reagim global

22:43 | 20 Nëntor 2019

Mbreti i Arabisë Saudite, Salman bin Abdulaziz al-Saud bëri një koment kundër armiqve të mbretërisë, duke thënë se sulmet me raketa dhe drone që fajësojnë Iranin nuk arritën të ndalojnë zhvillimin ekonomik dhe ai përsëriti që Riadi nuk do të hezitojë të mbrohet.

Në një fjalim vjetor në Këshillin e caktuar të Shuras të mërkurën, Mbreti Salman, në një fjalim tetë minutash, tha se komuniteti ndërkombëtar duhet të ndalojë programet e raketave bërthamore dhe balistike të Teheranit dhe ndërhyrjen e tij rajonale, transmeton portali arbresh.info.

Mbreti tha që ishte koha për të ndaluar “kaosin dhe shkatërrimin” e krijuar nga Irani.

“Megjithëse mbretëria i është nënshtruar sulmeve nga 286 raketa balistike dhe 289 dronë, në një mënyrë që nuk është parë në asnjë vend tjetër, që nuk ka ndikuar në procesin e zhvillimit të mbretërisë ose në jetën e qytetarëve dhe banorëve të tij”, u tha ai anëtarëve të këshillit, mbretërve dhe diplomatëve të huaj.

“Ne shpresojmë se regjimi iranian zgjedh anën e mençurisë dhe e kupton se nuk ka asnjë mënyrë për të kapërcyer pozicionin ndërkombëtar që kundërshton praktikat e tij pa braktisur mendimin e tij ekspansionist dhe destruktiv që ka dëmtuar njerëzit e vet”.

Mbreti Salman gjithashtu tha që politika e naftës e mbretërisë, eksportuesi më i lartë në botë i naftës, ka për qëllim promovimin e stabilitetit të tregut./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara