Matthew Hedges: EBA më kërkoi të spiunoja Britaninë

15:16 | 6 Dhjetor 2018

Matthew Hedges, një studiues britanik i dënuar nga autoritetet e Emirateve të Bashkuara Arabe për spiunazh dhe i liruar nga një falje presidenciale, tha se shtetasit e Emirateve të Bashkuara Arabe i kishin kërkuar atij gjatë arrestimit të tij të spiunonte në Britani.

Hedges, tha se Emiratet e Bashkuara Arabe i kishin kërkuar atij të vjedhë dokumente zyrtare nga Zyra e Jashtme Britanike.

“Ata propozuan të vidhnin dokumente zyrtare nga Departamenti i Shtetit,” tha Hedges. “Unë pata një sulm paniku”, u thashë, “edhe nëse doja, nuk ishte e mundur, sepse nuk punoja në Departamentin e Shtetit, si mendoni se kjo është e mundur?”, raporton Al-jazeera, përcjell arbresh.info.

Në një intervistë tjetër me CNN, Hedges, i cili u largua nga Emiratet e Bashkuara Arabe pas marrjes së amnistisë presidenciale më 26 nëntor, pasi u dënua me burgim të përjetshëm, tha se shtetasit e Emirateve të Bashkuara Arabe e kërcënuan me burgim në një bazë ushtarake jashtë Emirateve të Bashkuara Arabe dhe e torturuan atë.

Atij iu mohua qasja në një avokat deri në ditën e paraqitjes së tij në gjykatë dhe bindja e tij u krye gjatë një sesioni pesë minutash dhe ai u detyrua të nënshkruajë një rrëfim me shkrim në gjuhën arabe që ai nuk e dinte.

Ai i tha BBC se ai ishte torturuar dhe se koha e tij në burgun e Abu Dhabi ishte izolim i vetmuar.

“Unë kisha sulme paniku shumë të këqija, dhe ndjeva sikur do të mbytem, nuk munda të marr frymë. Kam ëndërruar një natë që po bëja vetëvrasje dhe që po varem në qeli”.

“Gjendja e panikut që më kaplonte ishte shumë e vështirë për t’u marrë me to gjatë asaj periudhe dhe gjatë gjithë procesit të marrjes në pyetje, sepse isha vetëm, nuk kishte njeri me të cilin flisja, kështu që po përpiqesha të përmbaja sa më shumë kujtimet e mia me gruan time”./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara