Masat e marra kundër koronavirusit i bëjnë mirë ajrit, bie shkalla e ndotjes

10:29 | 28 Mars 2020

Të dhënat e reja konfirmojnë përmirësimin e cilësisë së ajrit në Evropë – një nënprodukt i krizës së koronavirusit.

Hartat në këtë faqe ndryshojnë në dioksidin e azotit (NO2) – një ndotës që vjen kryesisht nga përdorimi i karburanteve fosile, transmeton portali arbresh.info.

Politikat e bllokimit dhe uljet që rezultojnë në aktivitetin ekonomik, kanë parë që emetimet të ulen në shkallë dukshëm të madhe.

Hartat u prodhuan nga Instituti Meteorologjik Mbretëror Holandez (KNMI).

Zyra në Holandë drejton instrumentin Tropomi në satelitin Copernicus Sentinel-5P, i cili monitoron një numër gazesh atmosferike, duke përfshirë edhe NO2.

Krahasimet që bëhen janë për përqendrimet në ajër nga 14 deri në 25 mars me mesataren mujore të përqendrimeve për Mars 2019.

Si dukej Franca një vit më parë

Ju zakonisht duhet të merrni një mesatare prej 10 ditësh për të marrë një pamje të mirë, thotë Dr. Henk Eskes nga KNMI: “Ju nuk mund të përdorni vetëm një ditë të të dhënave”, i tha ai BBC News.

“Ka shumë ndryshueshmëri në NO2 nga dita në ditë. Dhe kjo është ndryshueshmëri e vërtetë; nuk është një artikull matës, por është vetëm për shkak të ndryshimeve të motit.

Kombinimi i të dhënave për 10 ditë pritet që shumë nga kjo ndryshueshmëri, duke na mundësuar të shohim ndikimin e ndryshimeve për shkak të veprimtarisë njerëzore./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara