Makroni zbulon planin $9 miliard për të mbuluar varfërinë në Francë

08:40 | 14 Shtator 2018

Presidenti francez Emanuel Makron, shpesh kritikohet si president i pasur, të enjten shpalosi planin $9 miliard për të mbuluar varfërinë.

“Unë nuk dua një plan për të ju ndihmuar të varfërve për të jetuar një jetë më të mirë si të varfër. Unë dua të ju jap atyre zgjidhje dhe mundësi për të mos qenë të varfër më,” tha presidenti. Programi fokusohet më shumë në edukimin e fëmijëve të varfër dhe për të ju ndihmuar njerëzve të papunë për tu rikthyer në punë, sesa për të ju ndihmuar financiarisht. Masat përfshijnë vendet në çerdhe për të çliruar prindërit për punë ose stërvitje, mëngjes shkollash në lagjet e varfra dhe trajnime të detyrueshme të punës për nxënësit e moshës nën 18 vjeç. Rreth 14% të popullsisë së Francës jetojnë nën nivelin e varfërisë, tha AP./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara