Madeleine Albright dhe Bana Alabed do të nderohen me çmimin për mbrojtjen e lirisë

12:36 | 21 Qershor 2018

Madeleine Albright dhe Bana Alabed do të nderohen me mbrojtjen e lirisë

Këshilli Atlantik I NATO-s do ta nderojë ish sekretaren amerikane të shtetit Madeleine Albright dhe aktivistja me e re për të drejta të njeriut nga Siria Bana Alabed për mbrojtje të lirisë, transmeton arbresh.info.

Çmimi “The Freedom Awards” do të ndahet gjatë kësaj jave.

Ky çmim u jepet atyre që kontribuojnë në mbrojtjen e të drejtave të njeriut dhe shpërndarjen e lirisë në botë.

Këtë herë ky çmim do t’i jepet kandidates më të re dhe kandidates më të vjetër ndonjëherë.

Bana Alabed është aktiviste për të drejta të njeriut, ajo edhe pse e vogël ka folur për të drejtën e sirianëve të shpërngulur për të jetuar në paqe.

Kurse ish sekretarja Albright është një nga mbështetëset më të mëdha të sulmit të Natos mbi Serbinë për t’i dhënë fund Gjenocidit serb mbi shqiptarët. /Arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara