Macron do të reformojë ekonominë pavarësisht koncesioneve të protestuesve

21:02 | 10 Janar 2019

Qeveria franceze mbetet e angazhuar për shtyrjen e saj për të reformuar ekonominë, tha kreu i guvernatorit të bankës qendrore të enjten, duke përshkruar një paketë masash për të qetësuar një kryengritje shoqërore si “të justifikuar”.

Presidenti Emmanuel Macron është ballafaquar që nga mesi i nëntorit me protesta anti-qeveritare të dhunshme fillimisht kundër rritjes së taksave të karburantit që prej asaj kohe, por që kanë ngjeshur në zemër kundër kostos së lartë të jetës dhe me reformën e Macron-it.-përcjell arbresh.info

Megjithëse udhëheqësi 41-vjeçar ka këmbëngulur se do të mbajë shtysën e tij për modernizimin e ekonomisë franceze, disa ekonomistë kanë ngritur pyetje rreth asaj nëse ai mund të detyrohet të ulë ambiciet e tij përballë valëve të protestave të rrugës. “Vullneti dhe domosdoshmëria për të reformuar Francën më duket të jetë e paprekur.

Çështja kryesore është se ajo shpjegohet dhe ndahet, dhe kjo shihet si e drejtë, “tha Villeroy në Luksemburg. Të dëshpëruar për të përmbysur kryengritjen, e qeverisë së Macron njoftoi rritjen e pagave në dhjetor për punëtorët më të varfër dhe një prerje taksash për shumicën e pensionistëve.

Por masat do të lënë një vrimë prej 10 miliardë dollarësh në financat e Thesarit, duke e detyruar Francën të rikthejë kufirin e deficitit të BE prej 3 për qind të prodhimit kombëtar.

“Kriza e jelekëve të verdhë justifikoi një paketë emergjence për të mbështetur fuqinë blerëse, por unë nuk mendoj se nuk është as e dëshirueshme dhe as e mundshme që ndërpret reformat në proces”, tha Villeroy./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara