Luksemburgu është vendi i parë në botë për të kryer transport publik falas

13:16 | 6 Dhjetor 2018

Luksemburgu do të bëhet vendi i parë në botë për të bërë të gjithë transportin publik falas, njoftoi gazeta Guardian.

Beetle, i cili do të formojë Qeverinë e Partisë së tij Demokratike me Partinë e Punëtorëve Socialist të Majtë dhe Partinë e Gjelbër, premtoi që do ta ketë prioritet mjedisin gjatë fushatës zgjedhore të kohëve të fundit. raporton youm7 , përcjell arbresh.info.

Përveç pengut të transportit, Qeveria e re po konsideron gjithashtu dy ditë në javë të reja pushimi.

Luksemburgu është i njohur të vuajë nga bllokimet më të këqija të trafikut në botë, me rreth 110,000 njerëz që jetojnë në të, por duke u marrë rreth 400,000 vende pune.

Sipas një studimi, shoferët në kryeqytet shpenzuan rreth 33 orë në bllokimet e trafikut në 2013.

Ndërsa Luksemburgu ka rreth 600,000 banorë ku prej tyre rreth 200,000 njerëz që jetojnë në Francë, Belgjikë dhe Gjermani kalojnë kufirin çdo ditë për të punuar në Luksemburg. /arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara