Lufta në Jemen, imazhet tronditëse që po mundohen të zgjojnë botën

23:06 | 8 Tetorë 2018

Imazhet tronditëse kanë zbuluar realitetin e luftës së tmerrshme në Jemen, e cila tani ka hyrë në vitin e katërt.

Viktimat më të mëdha të kësaj lufte janë fëmijët, të cilët po vuajnë nga uria, transmeton portali arbresh.info

Është vlerësuar se më shumë se 100 mijë njerëz janë vrarë dhe rreth tre milionë të tjerë janë zhvendosur për shkak të midis Këshillit të Përkohshëm Jugor (STC) të mbështetur nga Emiratet e Bashkuara Arabe dhe qeverisë së Jemenit të mbështetur nga Arabia Saudite.

Sikur të mos mjaftonte lufta, në Jemen më shumë se 2 mijë përsona kanë vdekur nga kolera.

Përveç luftës, rritja e kostos së jetesës në Jemen , vendi më i varfër në botën arabe, zhvlerësimi i monedhës vendase dhe bllokadave kanë lënë miliona njerëz të paaftë për të ushqyer veten dhe fëmijët e tyre.Foto: Reuters/arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara