Lirohet nga burgu pakistanezja e krishterë

09:24 | 8 Nëntor 2018

Azia Bibi, pakistanezja e krishterë, rasti i blasfemisë që ka shkaktuar protesta të dhunshme dhe vrasje në Pakistan, është liruar nga burgu, por mbetet në paraburgim mbrojtës, një javë pasi gjykata supreme e vendit e përmbylli dënimin e saj.

Zyrtarët thanë se u largua nga një qendër burgimi në provincën Punjab në mes të sigurisë së ngushtë të mërkurën dhe u dërgua në Islamabad, ku ajo ishte në një vend të sigurt për shkak të kërcënimeve për jetën e saj.-përcjell arbresh.info

“Ajo është liruar. Më kanë thënë se ajo është në një aeroplan, por askush nuk e di se ku do të dalë “, tha avokati i saj Saif-ul-Malook në një mesazh të dërguar në AFP.

Muahmmad Faisal, zëdhënës për ministrinë e jashtme të Pakistanit, të enjten në mëngjes mohoi raportet e medias që Bibi është larguar nga vendi.

“Ajo është në Pakistan,” tha Faisal për Reuters nëpërmjet shërbimit të mesazheve WhatsApp.

Bibi, i cili kishte kaluar tetë vjet në rreshtin e vdekjes, ishte lënë në harresë pasi qeveria arriti një marrëveshje me konservatorët fetarë për t’i dhënë fund protestave, të cilat shpërthyen pas lirimit të saj.

Burri dhe fëmijët e saj kanë jetuar në një adresë sekrete në Pakistan, nga frika për kërcënimet që u bëheshin për jetën dhe kanë bërë thirrje të përsëritura për bashkësinë ndërkombëtare për të ndihmuar në sigurimin e të gjithë familjes.

Bibi u dënua për blasfemi pas një grindjeje me gratë muslimane në fshatin e saj. Dy politikanë pakistanezë u vranë për mbështetjen publike të saj dhe se kritikuan ligjet e blasfemisë së vendit./Arbresh.info

 

Shpërndaje në rrjete sociale