Lijiang, qyteza antike në shpatet e Himalajave

09:35 | 18 Shtator 2019

Qyteza 800 vjeçare antike Lijiang në shpatet e Himalajve në jugperëndim të Kinës, magjeps vizitorët me cilësitë arkitekturore, bukuritë natyrore dhe atmosferën romantike, transmeton arbresh.info

Historia e kësaj qyteze brenda kufijve të Rajonit Autonom të Tibetit në provincën Yunnan, daton deri më shekullin e 13-të. Qyteza antike me shekuj ka qenë qendra politike, tregtare dhe kulturore e rajonit, ndërsa në vitet e fundit është atraksion turistik.

Shtëpitë e Lijiang kombinojnë motive nga kultura të ndryshme në strukturën e saj arkitektonike.

Gati në çdo vend të kësaj qyteze me sokakë të ngushta dhe gurë të vegjël shumëngjyrëshe kalojnë lumenj të vegjël dhe të mëdha. Qyteza gjendet në një lartësi mbidetare prej 2.500 metra dhe prandaj çdo stinë është e freskët. Gjatë gjithë viti temperatura është mes 20 dhe 25 gradë celsius.

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara