Lego dhuron 100 milionë dollarë për fëmijët e Sirisë dhe Rohingya

10:54 | 6 Dhjetor 2018

Fondacioni danez Lego  njoftoi se do të dhurojë 100 milionë dollarë në “ Sesam Workshop”, ajo është një organizatë arsimore amerikane jo fitimprurëse, për të financuar projekte që synojnë të ndihmojnë fëmijët e prekur nga kriza e refugjatëve në Rohingya dhe për  lufta në Siri,raporton Al-arabiya, përcjell arbresh.info.

Fondacioni danez tha të mërkurën se granti “do të përfitojë nga disa prej fëmijëve më të prekshëm në botë dhe tërheq vëmendjen për rëndësinë e arsimit përmes lojës për t’i vënë ato në rrugën e rritjes dhe zhvillimit të shëndoshë”.

Lego, e themeluar në vitin 1986, ka fituar në më shumë se 25 për qind të aksioneve  të “Grupit LEGO”

“ Sesam Workshop”  është planifikuar për të marrë grantit për pesë vjet. /arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara