Le Pen: Rusia duhet të hyjë në NATO si pjesë e Misionit Anti-Terror të Aleancës

15:12 | 11 Korrik 2018

Sot është hapur samitit dyditor i NATO-s në Bruksel, ku do të fokusohet në çështjet që kanë të bëjnë me përmirësimin e gatishmërisë dhe kapaciteteve të aleancës.

Luftimi i terrorizmit duhet të bëhet detyrë prioritare për NATO-n, dhe “Rusia duhet të bashkohet me NATO-n brenda kuadrit të këtij misioni”, tha Marine Le Pen, kreu i Partisë Franceze Fronti Nacional për kanalin televiziv francez CNews, transmeton portali arbresh.info.

Ajo vuri në dukje se nuk ka asnjë kuptim në ekzistencën e NATO-s pas rënies së BRSS në vitin 1991 dhe se aleanca duhet të jetë e ngarkuar me një mision të ri, duke luftuar “fundamentalizmin islamik dhe terrorizmin”.

Ndërkohë, Presidenti i SHBA Donald Trump ka ardhur në Bruksel për të marrë pjesë në një samit të NATO-s për shkak të hapjes së saj në kryeqytetin belg më vonë gjatë ditës.

Në rendin e ditës do të jetë zgjerimi i aftësive të aleancës, krijimi i dy komandave të reja të NATO-s dhe rishikimi i regjistrimeve të shteteve anëtare që ndjekin shpenzimet e mbrojtjes/Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale